Kasım 3, 2020

ABD seçimleri: Trump mı, Biden mı?

ABD’de bugün başkanlık seçimleri yapılıyor. Yeni başkanın yanı sıra Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesi ile 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesi de seçilecek. İlk sandıklar ülkenin en doğusundaki Vermont eyaletinde, yerel saatle 5.00’te, Türkiye saatiyle 13.00’te açıldı. Oy kullanma işlemi Türkiye saatiyle 4 Kasım’da sabaha karşı bitecek.

Donald Trump’ın Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden karşısında başkanlığını korumaya çalıştığı seçimlerde bugüne kadar yaklaşık 100 milyon kişi postayla oy kullanmıştı.

Bu yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle postayla oy kullanma işlemi yaklaşık bir aydır çok daha fazla tercih edildi. ABD, dünyada en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ülke. 9 milyonun üzerinde vaka açıklanan ülkede son 24 saatte 84 bin yeni vaka tespit edildi.

Adaylar ise seçim öncesi son günlerini, seçimin sonucunu belirlemede büyük etkisi olan “çekişmeli eyalet” denilen eyaletlerde kampanya yaparak geçirdi.

Bu eyaletler Cumhuriyetçilerin ya da Demokratların kalesi olmayan, her seçimde vaatlere göre farklı adayı tercih edebilen eyaletler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir